Konspekt lekcji historii dla klasy II gimnazjum "Pierwsza wolna elekcja". Uczniowie pracując z podrę cznikiem i tekstem źródłowym poznają zmiany ustrojowe w XVI-wiecznej Polsce oraz ocenią skutki wolnej elekcji dla Rzeczypospolitej
Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II
w Kętrzynie
mgr Elżbieta Jadczak
TEMAT: Pierwsza wolna elekcja
Cele operacyjne
Uczeń pamięta: datę i miejsce pierwszej elekcji, pierwszego króla elekcyjnego rozumie i zna pojęcia: elekcja, artykuły henrykowskie, pacta conventa, wolna elekcja, bezkrólewie, interrex
potrafi: uzasadnić zmiany w ustroju Rzeczpospolitej na podst. treści art. henrykowskich,
ocenić postać Henryka Walezego,
wymienić skutki wolnej elekcji dla Polski,
analizować źródła historyczne i wyciągać wnioski
Czas : 1 godzina lekcyjna
Metody: praca z tekstem źródłowym, rozmowa nauczająca , praca pod kierunkiem nauczyciela
Środki dydaktyczne: podręcznik dla kl. II- J. Klusek, Polska i świat w dobie królów elekcyjnych, wyd. JUKA: portret H. Walezego z „Pocztu królów i książąt polskich” J. Matejki, „Elekcja H. Walezego”- obraz J. Matejki, tekst źródłowy z książki M. Boruckiego „O polski tron”
Tok lekcji:
- Czynności organizacyjno-porządkowe
- Rekapitulacja wtórna - uczniowie odpowiadają na pytania :
- Co to jest dynastia?
- Jak dziedziczono tron w Polsce ?
- Jakie dynastie rządziły Rzeczpospolitą?
- Słowo wiążące: wprowadzenie do zagadnień, podanie tematu lekcji
- Część właściwa:
- Nauczyciel wyjaśnia czym jest bezkrólewie , jaka rola przypada prymasowi, omawia zasady , czas i miejsce elekcji, przedstawia kandydatów do korony polskiej.
- Praca samodzielna uczniów : korzystając z ilustracji w podręczniku, komentarzy do nich i tekstu źródłowego wynotowują jak przebiegała wolna elekcja, jakich argumentów używali obcy kandydaci, by przekonać do siebie Polaków.
Z pomocą nauczyciela wyjaśniają i zapisują terminy : elekcja, artykuły henrykowskie, pacta conventa.
- Nauczyciel omawia panowanie Henryka Walezego w Polsce(1573-1574) : jakim był człowiekiem, jakim królem, dlaczego uciekł.
Przedstawia sytuację w kraju po pierwszej elekcji i kolejne bezkrólewie.
- Zadaje pytanie : jakie skutki dla Rzeczpospolitej miała wolna elekcja - krótka „burza mózgów”, zapisanie wniosków na tablicy przez uczniów
- Rekapitulacja pierwotna : Jakie zobowiązania nakładały na królów elekcyjnych artykuły henrykowskie?
Jaki był wpływ pierwszej wolnej elekcji na kształt ustroju Rzeczypospolitej?
- Zadanie pracy domowej: Wyjaśnij: „Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie”